נגיף הקורונה 18.07.2021

תאים מיאלואידים בדרכי הנשימה - מטרה טיפולית ב-COVID-19?

במחקר שבו נבחנה התגובה החיסונית בדרכי הנשימה ובדם של חולי קורונה ביחס לאנשים בריאים עלו תובנות לגבי תהליכים חיסוניים המניעים את המחלה הריאתית ב-COVID-19

הדינמיקה של התגובה החיסונית במחלת נגיף הקורונה (COVID-19) וביטויים חמורים שלה במחזור הדם נחקרו במידה רבה.

בכתב העת Immunity פורסם מחקר שבדק את הקשר בין תהליכים חיסוניים בדרכי הנשימה ובמחזור הדם באמצעות פרופילים פנוטיפיים אורכיים, טרנסקריפטומיים וציטוקיניים של דגימות מזווגות מדרכי הנשימה והדם מחולים עם מחלת COVID-19 חמורה ביחס לקבוצת ביקורת של מטופלים בריאים.

בדרכי הנשימה של חולי COVID-19, תאי T היו בעלי פרופילים פעילים, פרופילי מגננה ופרופילים של תאים השוכנים ברקמה; שכיחות גבוהה יותר של תאי T היתה במתאם להישרדות ולגיל צעיר יותר. תאים מיאלואידים בדרכי הנשימה של חולי COVID-19 הציגו מאפיינים של יתר-דלקתיות, ושכיחות גבוהה יותר של תאים אלה היתה במתאם עם תמותה וגיל המבוגר.

בדם של חולי COVID-19, מונוציטים CD163 + פגומים היו שכיחים יותר מהמונוציטים הרגילים, ונמצאו בדגימות מקבילות מדרכי הנשימה ומנאדיות פגועות. רמות גבוהות של חומרי משיכה כימיים של מיאלואידים (myeloid chemoattractants) בדרכי הנשימה מעלים כי הגיוס של תאים אלה נעשה דרך ציר הכימוקינים CCL2-CCR2.

לסיכום, ממצאי המחקר מספקים תובנות לגבי תהליכים חיסוניים המניעים את המחלה הריאתית ב-COVID-19 ויש להם השלכות על בחירת המטרות הטיפוליות להפחתת הדלקת בדרכי הנשימה.

מקור:

Szabo, PA et al. Immunity. 2021 Apr 13;54(4):797-814.e6.doi: 10.1016/j.immuni.2021.03.005.

נושאים קשורים:  קורונה,  מונוציטים,  תאים מילואידים,  כימוקינים,  נגיף הקורונה,  מחקרים,  Covid-19
תגובות