זיהום נגיפי 19.07.2021

חלבוני השמירה: תפקידם של חלבוני משפחת BCL-2 בהגנה נגד נגיפים

חלבונים ממשפחת BCL-2 זוהו כחלבוני שמירה הקשורים להשראת תהליך של פירופטוזיס בתאים עם עיכוב בתרגום במהלך הדבקה נגיפית

חלבונים במערכת החיסון. אילוסטרציה

במערכת החיסון המולדת קיימות שתי קבוצות חלבונים שמזהות פתוגנים. קולטני זיהוי תבניות (pattern recognition receptors - PRRs) קושרים תוצרים של מיקרובים, בעוד שחלבוני השמירה (guard proteins) מזהים פעילות של גורמים אלימים דרך השגחה על תהליכים הומאוסטטיים בתאים. בעוד שתפקיד ה-PRRs במגוון רחב של זיהומים מוכר היטב, רב הנסתר על הגלוי בנוגע לתפקידם של חלבוני השמירה ברוב ההקשרים הזיהומיים.

במאמר שפורסם בכתב העת Immunity הראו החוקרים כי עיכוב של סינתזת חלבונים במהלך זיהום נגיפי מזוהה על ידי מערכת החיסון כאסטרטגיה תוקפנית וגורם להתחלת תהליך של פירופטוזיס בקרטינוציטים אנושיים. במחקר זוהו החלבונים MCL-1 ו-BCL-xL ממשפחת חלבוני BCL-2 כחיישנים של הפסקת תהליך התרגום.

עיכוב תרגום המושרה על ידי נגיף או באופן כימי הביא לדלדול של החלבון MCL-1 ולהפעלתו של BCL-xL. אלה בתורם הובילו לפגיעה במיטוכונדריה, לביקוע תלוי קספז-3 של gasdermin E ולשחרור IL-1α - אינטרלוקין 1α. חסימת מסלול זה במודל אורגנואידי של עור אנושי הביאה לשכפול נגיפי מועצם.

לסיכום, מהמחקר עולה כי החלבונים MCL-1 ו-BCL-xL יכולים לשמש כחלבוני שמירה בתוך המחסום האפיתליאלי ולתרום להגנה כנגד נגיפים.

מקור:

Orzalli, MH et al. Immunity. 2021 May 5:S1074-7613(21)00174-6.doi: 10.1016/j.immuni.2021.04.012.

נושאים קשורים:  מחקרים,  זיהום נגיפי,  חלבוני שמירה,  פירפוטוזיס,  עיכוב תרגום
תגובות