נגיף הקורונה 20.07.2021

האם חיסון טבעי במחלימים מספיק נגד הדבקה חוזרת בנגיף הקורונה?

החוקרים ערכו ניתוח לאפיון האוכלוסיות של תאי B בזמן הדבקה בקורונה, עקבו אחרי התפתחות הנוגדנים בתאים אלה ומצאו מספר נוגדנים טבעיים - אך האם הם מספיקים למנוע הדבקה ולנטרל את הנגיף?

בדיקת קורונה. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

ניתוח האבולוציה של MBCs - תאי זיכרון מסוג B - כנגד נגיף הקורונה (SARS-CoV-2) הוא קריטי להבנת יכולת הגיוס מחדש של נוגדנים במהלך חשיפה חוזרת.

במחקר שפורסם בכתב העת Immunity השתמשו החוקרים בריצוף ברמת התא הבודד כדי לשרטט את הפרופיל של תאי B תגובתיים לנגיף ה-SARS-CoV-2 ב-38 חולי COVID-19.

באמצעות פתיונות אנטיגן מסומנים, בודדו החוקרים תאי B ספציפיים למטרות שונות של הנגיף-חלבון SPIKE, נוקלאופרוטאין (NP), מסגרת קריאה פתוחה 8 (ORF8) וחלבוני ספייק של נגיפים אנדמיים (HCoV).

תאים הספציפיים לחלבון ה-SPIKE של הנגיף הועשרו ברכיבי זיכרון ממטופלים עם זיהוי חריף בנגיף וממחלימים, מספר חודשים לאחר הופעת התסמינים.

בדגימות שנלקחו בזמן זיהום חריף וקשה זוהו אוכלוסיות בולטות של תאים מפרישי נוגדנים תגובתיים ל-HCoV אנדמיים שהיו בעלי גנים משתנים שעברו מוטציות רבות, דבר המצביע על חסינות קודמת.

לבסוף, נצפתה בבקרת MBCs התבגרות מובהקת לתאים הספציפיים ל-NP ו-ORF8 לאורך הזמן, במיוחד בחולים מבוגרים. נוגדנים חד שבטיים כנגד מטרות אלו לא השיגו נטרול או הגנה במודלים in vivo.

ממצאים אלה מראים כי במהלך ההדבקה ישנה התאמת נוגדנים לאנטיגנים תאיים אך הם אינם מביאים לנטרול, ומדגישים את החשיבות של חיסון להשראת MBCs הספציפיים ל-SPIKE שיהיו בעלי יכולת נטרול.

מקור:

Dugan, Haley L. et al. Immunity. 2021.DOI: https://doi.org/10.1016/j.immuni.2021.05.001

נושאים קשורים:  קורונה,  נגיף הקורונה,  מחקרים,  נוגדנים,  חיסון,  תאי זיכרון,  Covid-19
תגובות