נגיף הקורונה 16.08.2021

קולטנים מיאלואידים והשפעתם על תגובה דלקתית במחלת הקורונה

זוהו מספר קולטנים של תאים מיאלואידים המקיימים אינטראקציות עם נגיף הקורונה ומביאים ליצירת תגובה חיסונית חזקה | ננו-נוגדנים כנגדם עשויים למנוע הדבקה ולהפחית את התגובה הדלקתית

עדויות רבות מצביעות על המעורבות של תאים חיסוניים במחלת נגיף הקורונה (SARS-CoV-2), אך למרות זאת מרבית התאים הללו מבטאים באופן מזערי, אם בכלל, את חלבוני הקולטן המוכר של הנגיף - ACE2.

במחקר שפורסם בכתב העת Immunity ביצעו החוקרים בדיקות סקר של ביטוי קולטנים בתאים מהשורה המילואידית. בשיטה זו זיהו החוקרים מספר לקטינים מסוג C (DC-SIGN, L-SIGN, LSECtin, ASGR1 ו- CLEC10A) וכן חלבוני Tweety family member 2 (TTYH2) כשותפים תלויי-גליקאן להיקשרות חלבון ה-SPIKE של נגיף ה-SARS-CoV-2. למעט TTYH2, מולקולות אלה מקיימות אינטראקציה ראשונית עם חלבון ה-SPIKE דרך אזורים הנמצאים מחוץ לאתר קשירת הקולטן.

ניתוח רצף RNA  ברמת התא הבודד של תאים ריאה שנדגמו מחולי COVID-19 הצביעו על ביטוי דומיננטי  של מולקולות אלה על פניהם של תאים מיאלואידים.

למרות שקולטנים אלה אינם מסייעים לשכפול פעיל של SARS-CoV-2, המעורבות שלהם מביאה לתגובה פרו-דלקתית עוצמתית בתאים מיאלואידים הנמצאת במתאם לחומרת המחלה COVID-19.

בנוסף, החוקרים יצרו גם ננו-נוגדן הספציפי נגד חלבון SPIKE שחסם את הזיהום בנגיף בתיווך הקולטן ACE2 וגם את התגובות הפרו-דלקתיות המתווכות על ידי קולטנים מיאלואידים.

לסיכום, נראה כי אינטראקציות בין SARS-CoV-2 לקולטנים מיאלואידים מקדמות הפעלת יתר חיסונית, ועל כן חלבונים אלה והאינטראקציות ביניהם לבין הנגיף עשויים לשמש כמטרות אפשריות לטיפול ב-COVID-19.

מקור:

Lu, Qiao et al. Immunity. 2021 DOI: https://doi.org/10.1016/j.immuni.2021.05.006

נושאים קשורים:  קורונה,  קולטנים מיאלואידים,  ננו-נוגדנים,  נגיף הקורונה,  מחקרים
תגובות